Vergelijking van ibuprofen en paracetamol bij kinderen jonger dan 2 jaar

Medikamio Hero Image

Advertentie

Ibuprofen en acetaminofen zijn de meest voorgeschreven en vrij verkrijgbare geneesmiddelen voor de behandeling van koorts en pijn bij kinderen. Hoewel deze geneesmiddelen vaak worden gebruikt, blijven de behandelingsadviezen voor jonge kinderen verschillend - daarom is in een onlangs gepubliceerde analyse onderzocht wat de verschillen zijn tussen paracetamol en ibuprofen bij kinderen jonger dan twee jaar.

Doos met voorgeschreven pijnstillers ibuprofen en paracetamol op een kast thuis

shutterstock.com / Mr Doomits

Ibuprofen en paracetamol:

Net als acetylsalisylzuur(afgekort ASA) en diclofenac behoort ook ibuprofen tot de groep van de zure niet-opioïde pijnstillers. Deze hopen zich bij voorkeur op in acuut ontstoken weefsel, in het maag-darmkanaal en in de niercortex. Paracetamol daarentegen is een zogenaamd niet-zuurhoudend niet-opioïde pijnstillend middel, dat in hoge concentraties in de hersenen en het ruggenmerg (of het centrale zenuwstelsel) wordt aangetroffen. Terwijl middelen als ibuprofen een goede ontstekingsremmende werking hebben, hebben niet-zure pijnstillers zoals paracetamol een slechte ontstekingsremmende werking - maar deze kunnen wel een goede koortswerende werking hebben.

Verschillende aanbevelingen:

Vloeibare ibuprofenpreparaten zijn sinds 1 november 2020 zonder recept verkrijgbaar voor kinderen vanaf drie maanden. Voordien waren alleen orale acetaminofen- en ibuprofenzetpillen zonder recept verkrijgbaar voor deze kinderen. Volgens gegevens van een prospectief cohort van 6476 kinderen die sinds hun geboorte werden gevolgd, werd ongeveer 95% van de kinderen tegen de leeftijd van 9 maanden blootgesteld aan acetaminofen. Hoewel de geneesmiddelen vaak worden gebruikt, lopen de aanbevelingen voor de behandeling van zuigelingen uiteen - vooral bij kinderen jonger dan 6 maanden. Hoewel paracetamol in alle landen wordt aanbevolen voor gebruik bij pasgeborenen, varieert de maximale dagelijkse dosis. Daarom wordt in Nieuw-Zeeland en het Verenigd Koninkrijk 60 mg/kg/dag aanbevolen - in Amerika kan dit oplopen tot 90 mg/kg/dag.

Het aanbevolen gebruik van ibuprofen voor de behandeling van koorts en pijn bij jonge kinderen vertoont ook aanzienlijke variatie. Het Nieuw-Zeelandse formularium voor kinderen beveelt het gebruik van ibuprofen aan vanaf de leeftijd van één maand in een dosis van 5 mg/kg - 3 tot 4 maal daags, tot een maximale dosis van 30 mg/kg/dag. De VS daarentegen beveelt het gebruik alleen aan voor kinderen van ten minste 6 maanden oud, met een hogere maximale dagelijkse dosis van 40 mg/kg/dag.

Epidemiologische studies uit Noord-Amerika, het Verenigd Koninkrijk en Europa tonen aan dat ibuprofen een rol kan spelen bij de ontwikkeling van bacteriële infecties bij jonge kinderen. Hoewel gegevens over de risico's van ibuprofen of acetaminofen bij pasgeborenen vaak zijn opgenomen in studies over het gehele leeftijdsspectrum, ontbreken specifieke analyses van het risico van ernstige bijwerkingen en beoordelingen van de werkzaamheid en veiligheid bij kinderen jonger dan 2 jaar - met name bij zuigelingen jonger dan 6 maanden -.

Daarom heeft een nieuwe meta-analyse de veiligheid en doeltreffendheid van orale ibuprofen en acetaminofen bij zuigelingen vergeleken.

Meta-analyse:

Het primaire doel van deze studie was het vergelijken van het antipyretische effect, de analgetische werkzaamheid en de veiligheid van acetaminophen met ibuprofen voor de kortdurende behandeling van koorts of pijn bij kinderen jonger dan 2 jaar. Secundaire doelstellingen waren onder meer het vergelijken van de veiligheid van de twee middelen bij kinderen jonger dan 6 maanden. Er werden gegevens geanalyseerd uit de databanken MEDLINE, Embase, CINAHLen gegevensbronnen van het centrale register van gecontroleerde proeven van Cochrane, het proefregister ClinicalTrial.gov en het register van Australische en Nieuw-Zeelandse klinische proeven. Alle onderzoeken waarbij kinderen jonger dan 2 jaar betrokken waren en waarbij acetaminofen rechtstreeks werd vergeleken met ibuprofen, waren significant voor deze meta-analyse.

Primaire uitkomsten waren koorts of pijn binnen de eerste 4 uur na aanvang van de behandeling.

Verschillen en overeenkomsten:

Uit een totaal van 19 studies werden 241.138 deelnemers uit 7 landen en verschillende gezondheidszorgomgevingen in deze analyse opgenomen. Vergeleken met acetaminophen gaf ibuprofen na minder dan 4 tot 24 uur een verlaging van de temperatuur te zien en na 4 tot 24 uur minder pijn. Bijwerkingen waren in alle studies ongewoon. Vier uur en 4 tot 24 uur na de toediening van ibuprofen hadden de kinderen vaker geen koorts. Na meer dan een dag werden echter geen verschillen tussen de geneesmiddelen gezien. De percentages bijwerkingen waren ook vergelijkbaar voor ibuprofen en acetaminofen - met name de kans op nierbeschadiging, leverbeschadiging en astma. Omdat slechts twee van de geanalyseerde studies de groep kinderen jonger dan 6 maanden omvatten, waren de gegevens ontoereikend voor deze analyse. Bovendien waren helaas geen gegevens beschikbaar over de vermindering van de pijn tijdens de eerste vier uur. Bij premature kinderen vertonen de twee geneesmiddelen een vergelijkbaar veiligheidsprofiel.

Conclusie:

In deze analyse bleek het gebruik van ibuprofen in vergelijking met acetaminofen bij kinderen jonger dan 2 jaar doeltreffender in termen van temperatuurverlaging en minder pijn binnen de eerste dag na de behandeling, met gelijkenissen in het veiligheidsprofiel van beide geneesmiddelen.


Actieve ingrediënten:

Schrijver

Danilo Glisic

Laatste update

21.06.2021

Advertentie

Delen

Advertentie

Uw persoonlijke medicijn-assistent

Medicijnen

Zoek hier onze uitgebreide database van medicijnen van A-Z, met effecten en ingrediënten.

Stoffen

Alle werkzame stoffen met hun toepassing, chemische samenstelling en medicijnen waarin ze zijn opgenomen.

De getoonde inhoud komt niet in de plaats van de oorspronkelijke bijsluiter van het geneesmiddel, met name wat betreft de dosering en de werking van de afzonderlijke producten. Wij kunnen niet aansprakelijk worden gesteld voor de juistheid van de gegevens, aangezien deze gedeeltelijk automatisch zijn omgezet. Voor diagnoses en andere gezondheidskwesties moet altijd een arts worden geraadpleegd. Meer informatie over dit onderwerp vindt u hier.

This website is certified by Health On the Net Foundation. Click to verify.